Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Ürünler   |   Referanslar   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim
 
 
 

TERAS VE ÇATILARDA ISI YALITIMI
Çatı tavanı kışın, çatı tavanından geçerek yukarı doğru yönelik olan ısı ve su buharı akımları etkisindedir. Buna karşın, yaz mevsimlerinde ise çatıda yüksek sıcaklıklar oluşmaktadır. Bu durumda, yukarıdan aşağıya doğru ısı ve buhar akımı olur. Bu fiziksel oluşumlar, yalnızca atmosfer ortamındaki sıcaklık değişimine bağımlı olmamakta, diğer taraftan çatı tavanında kullanılan malzemenin veya yapı elemanı tabakalarının ısı yalıtım karakteristiğine bağımlı olmaktadır. Eğer ısı yalıtımı açısından olumlu malzeme kullanılmış ise, gerek yaz ve gerekse kış aylarında, yapı için sıcaklık değeri dengelenebilecek veya ayarlanabilecektir. Yapılan incelemeler göstermiştir ki, çatı konstrüksiyonu veya çatı örtüsünde hangi sıcaklığın meydana geleceği şu faktör ve parametrelere bağımlı olmaktadır :
1 - Yapının bölgesel konumu,http://www.yalitim.com/images/spacer.gif
2 - Yapının yüksekliği,
3 - Dış hava sıcaklığı ve güneş ışıması,
4 - Yönlere göre konumu,
5 - Çatı yüzeyinin eğimi ve rüzgar şartları,
6 - Çatı yüzeyinin yapısı ve rengi,
7 - Işık emme-yansıtma özelliği,
8 - Isı yalıtım tabakası,
9 - Çatı tabakasının ısı depolama yeteneği veya ısı ışınlama yeteneği,
10 - Çatı tabakasının kalınlığı,
11 - Çatı tavanının tabaka sıralaması,
12 - Çatı altındaki oda sıcaklığı vs 'dir.

                                         

Çatılar; % 5 eğime kadar “teras çatı” – “düz çatı” %5 in üzerinde olan eğimlerde ise “ Eğimli Çatı” olarak adlandırılır. Çatılar; kullanım şekillerine, eğimlerine, kaplama ve taşıyıcı sistemine göre farklı alt sınıflara ayrılırlar.
http://www.yalitim.com/images/spacer.gif
Çatı Türlerine Göre Isı Yalıtım Uygulamaları :
http://www.yalitim.com/images/spacer.gifEğimli Çatı : http://www.yalitim.com/images/spacer.gifGeometrik yönden çatının eğim düzleminde ısı ve ses yalıtımı yapılması durumunda düz çatılara göre yalıtılacak alan daha fazla olmaktadır.
http://www.yalitim.com/images/spacer.gif
Mertekli Çatı :
Döşeme Üstü Isı Yalıtımlı Çatı :
http://www.yalitim.com/images/spacer.gifSoğuk çatı olarak tanımlanan bu çözümde çatı hacmi ısıtılmadan, ısı yalıtımı döşeme üzerine serilir. Saçak (ve mahya) boyunca sürekli havalandırma sağlanması gerekir. Eğim azaldıkça havalandırma aralığı alanının büyümesi beklenir. Uygulama kolaylığı bulunmaktadır.

Mertek Arası veya Altı Isı Yalıtımlı Çatı : http://www.yalitim.com/images/spacer.gifHer iki konumda da havalandırma mertekler arasından gerçekleştirilmiş olur. Isı yalıtımının mertek arasında bulunması durumunda çatı kesitinin kalınlığı azalmış olur. Yalıtımın mertek açıklıklarının tam olarak doldurulabilmesi amacıyla mertek mesafeleri yalıtım modülüne uygun olmalıdır. Isı yalıtımı ve mertek üst kenarı arasında havalandırma sağlanabilecek en az 5 cm boşluk kalmalıdır.

Mertek Üstü Isı Yalıtımlı Çatı : Isı yalıtımı üzerine su kesici örtü ve üzerine su boşaltılmasını sağlayacak eğim yönünde latalar ve üzerine saçak yönünde kiremitlerin oturtulacağı latalar konulur. Isı yalıtımı lataların altında sürekli olabileceği gibi aralarına da boşluk bırakmamak şartıyla yerleştirilebilir. Çatı düzleminde eğime paralel boşluk yapılması kiremitler arasına sızabilecek suların uzaklaştırılması açısından yarar sağlar. Yoğuşma riskinin bulunduğu durumlarda ısı yalıtımının iç yüzünde buhar kesici örtü kullanılmalıdır.

....1 2 3 4 5 6 7 8....

YAVUZLAR İNŞAAT VE YAPI MALZEMELERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
Merkez : İstoç 6.Ada No:22/24 Mahmutbey-Bağcılar-İstanbul

Tel : 0212 659 56 43 (pbx)
Fax: 0212 659 56 46
Gsm : 0533 921 71 31 (pbx)

Şube : IOSB Atatürk Oto Sanayi Sitesi 3.Kisim Ünal Is Merkezi No:7-8
Basaksehir/ISTANBUL
YAVUZLAR INTERNATIONAL TRADE CO.
Irak : 60 metre Street Seyidawa Beranberi Xaniye Vezira ERBIL/Irak

Tel : (00 964 750) 749 04 04
Tel : (00 964 750) 752 04 04

Tel : (00 964 066) 264 04 04
Tel : (00 964 66) 456 15 66

Email: yavuzlar@yavuzlarinsaat.com

Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Ürünler   |   Referanslar   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim

design by marcateam